Categories
Artykuły

Samochody wrażliwe na holowanie

Holowanie to z pozoru prosta sprawa. Wystarczy przyczepić linkę, oznakować pojazd i po sprawie. Tymczasem okazuje się, że istnieje wiele typów samochodów, które wymagają szczególnego traktowania. Istnieją też takie, których w ogóle nie można holować.
Na sposób holowania bardzo wrażliwe są samochody wyposażone w automatyczną skrzynię biegów, również te z napędem 4×4. Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku aut wyposażonych w zawieszenie hydropneumatyczne.

Najczęściej producenci zakazują holowania wszystkich aut wyposażonych w automatyczne skrzynie biegów, jeśli koła napędowe pojazdu podczas holowania stykają się z ziemią. Czasem jednak nie ma możliwości, by skorzystać z usług lawety. Wtdy ustawienie dźwigni zmiany biegów na pozycję N i włączenie silnika są środkami w pewnym stopniu zabezpieczającymi takie auto przed dalszymi uszkodzeniami. Jednakże w przypadku awarii skrzyni biegów albo braku oleju nie wolno takiego auta holować pod żadnym względem. Napęd na cztery koła również sprawia trudność w przypadku konieczności zastosowania holowania. Konieczną operacją poprzedzającą holowanie musi być wyłączenie napędu z jednej z osi, w innym przypadku można zniszczyć centralną przekładnię.
Jeszcze inną sprawą są auta wyposażone w zawieszenie hydropneumatyczne. W tym przypadku po wyłączeniu silnika całe auto obniża się z uwagi na brak ciśnienia w układzie. Dlatego też wszelkie próby holowania mogą się zakończyć uszkodzeniem samochodu ? w tym przypadku prześwit między nawierzchnią a podwoziem może wynosić zaledwie parę centymetrów.